مکمل آهن نانویی ایرانی با جذب بالا فراوری شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سیاه شدن دندان و مسائل گوارشی از جمله عوارض مکمل های آهن است.

مکمل آهن نانویی ایرانی با جذب بالا فراوری شد

یک شرکت ایرانی مکمل نانویی برپایه لیپوزوم ساخته که تاثیر منفی روی سیستم گوارش نداشته و دندان را نیز سیاه نمی کند. لیپوزوم ساختار میکروسکوپی کروی داشته که غشاء فسفولیپیدی آن را محاط نموده است. به دلیل فضای خالی داخل لیپوزوم امکان حمل دارو و ترکیبات مغذی با این ساختار وجود دارد.

ارسلان پاشاپور مدیرعامل این شرکت گفت: بعضی بچه ها برای تامین احتیاج روزانه آهن از مکمل های حاوی آهن استفاده می نمایند که این مکمل ها مسائلی نظیر سیاه شدن دندان دارد. ما سوسپانسیون حاوی نانولیپوزوم های ترکیبات آهن دار ساختیم که به دلیل لیپوزومال بودن، دندان سیاه نمی گردد. همچنین این مکمل روی سیستم گوارش تاثیر نمی گذارد و مسائل گوارشی رایج در مکمل های آهن را ندارد.

وی ادامه داد: یکی از جذابیت های این مکمل، نانوساختار بودن آن است که موجب افزایش جذب می گردد. در واقع ما در این مکمل با دو ویژگی مختلف روبرو هستیم، لیپوزمال بودن که موجب ممانعت از سیاه شدن دندان و سازگاری با سیستم گوارش می گردد و نانومقیاس بودن که موجب افزایش جذب ترکیبات می گردد.

پاشاپور خاطر نشان کرد: در این مکمل، علاوه بر آهن از اسیدفولیک و ویتامین B12 نیز استفاده شده است این در حالی است که نمونه های خارجی که با فناوری لیپوزومال ساخته شده اند، تنها حاوی آهن هستند.

وی با اشاره به دیگر مزیت های این مکمل گفت: از دیگر مزیت های این فناوری، سوسپانسیون بودن آن است، در حالی که نمونه های خارجی به صورت پودر بوده و باید پیش از مصرف توسط مصرف نماینده با آب ترکیب شده و به سوسپانسیون تبدیل شوند.

به اعتقاد پاشاپور این مکمل قابلیت صادرات دارد که این شرکت پس از فراوری و توزیع در داخل کشور، برای صادرات نیز برنامه ریزی خواهد نمود.

این مکمل گواهی نانومقیاس را دریافت نموده و در حال طی مراحل برای دریافت پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مکمل آهن نانویی ایرانی با جذب بالا فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل آهن نانویی ایرانی با جذب بالا فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید