قلعه تاریخی مورچه خورت، دومین بنای خشتی جهانCastle Mourchekhort

به گزارش سریال شهرزاد، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با قلعه تاریخی مورچه خورت آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

قلعه تاریخی مورچه خورت، دومین بنای خشتی جهانCastle Mourchekhort

قلعه مورچه خورت یکی از آثار معماری ارزشمند اسلامی است که در شاهین شهر قرار گرفته است. این قلعه که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، پس از ارگ بم بزرگ ترین ارگ مسکونی ایران محسوب می گردد..قدمت این قلعه و منطقه تاریخی به قرن نهم ه. ق می رسد ولی متأسفانه توجه خاصی به مرمت و بازسازی آن نشده ولی همین شکوه باقی مانده نیز می توان هر بیننده و گردشگری را مسحور جلوه های به یادماندنی خودکند.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

تاریخچه

به اعتقاد بعضی کارشناسان، قدمت این قلعه و منطقه تاریخی به قرن نهم هجری قمری می رسد و عده ای نیز قدمت آن را قبل از دوران صفویه می دانند، ولی تاریخ دقیق بنای این قلعه که از آثار دوره اسلامی است، معین نیست. این ارگ تاریخی شاهد پیروزی نادرشاه افشار بر اشرف افغان در سال 1142 هجری قمری بوده که در نهایت منجر به فرار افغان ها از اصفهان می گردد.

این قلعه حصاری بلند و 8 برج دیده بانی مستحکم دارد که دور تا دور قلعه 3 هکتاری مورچه خورت را احاطه کرده اند و به وسیله ورودی های تعبیه شده در 2 برج اصلی حصار در شمال و غرب مجموعه ، علاوه بر بالا بردن ضریب ایمنی ، دسترسی آسان به درون قلعه را ممکن می سازد.در گذر از ورودی جنوبی قلعه و عبور از کنار بقعۀ امامزاده علی که گنبد فیروزه ای آن از تمامی نقاط قلعه می درخشد ، به ساباطی می رسیم که فضایی است برای آنان که در گرمای طاقت فرسای کویر به دنبال پناهی می گردند.

نظام دسترسی از معابر اصلی به خانه های قلعه با گذر از پیچ و خمهای کوچه های بار کی و ساباطهای تودرتو شکل می گیرد که با عبور از صفه هایی زیبا به خانه هایی می رسد که چیزی به جز سادگی آن عناصر و شاخص بودن راه پله های آن به چشم نمی خورد. معابر شمالی، جنوبی و شرقی، غربی قلعه با داشتن ساباطهای متعدد و پیچ وخمهای فراوان ، علاوه بر فراهم آوردن دسترسی به فضاها ، قلعه را در مقابل هر گونه نفوذ بیگانگان به عمق بافت مسکونی محافظت می نماید.

چیدمان فضاهای خدماتی بصورت اندیشمندانه صورت پذیرفته است. بازار اصلی با مغازه هایی که از رونق گذشته آن حکایت می نمایند ، در کنار حمام های زنانه و مردانه که در عین سادگی بر اهمیّت پاکیزگی در نزد مردمان آن روزگار خبر می دهد ، استقرار فضاهای مذهبی مسجد و حسینیه در جنوب قلعه ، علاوه بر تعریف محدودۀ بافت مسکونی ، باعث ارزشمند شدن نظامی آن شده اند.

از دیدگاهی درآمارها آمده است که درسال 1353 شمسی تعداد 25 خانوار در این قلعه سکونت داشته اند که عدم رسیدگی و نبود امکانات در برآورده شدن نیازهای اولیّۀ زندگیشان ، سبب کوچ آنها و متروک شدن قلعه شده و هم اکنون فقط 1 خانوار در آن ساکن است و شرایط آب و هوایی، هر سال گوشه ای از پیکرۀ این موزۀ معماری را از ما می گیرد.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت دندان ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "قلعه تاریخی مورچه خورت، دومین بنای خشتی جهانCastle Mourchekhort" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه تاریخی مورچه خورت، دومین بنای خشتی جهانCastle Mourchekhort"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید