تخصیص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری

به گزارش سریال شهرزاد، رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال از تخصیص 200 میلیون دلاری از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در کشور خبرداد.

تخصیص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری

به گزارش سریال شهرزاد، فریبرز غیبی با اشاره به پیگیری های سازمان جنگل ها در خصوص اخذ اعتبارات از محل صندوق توسعه ارزی اظهار کرد : حدود 700 میلیارد تومان به سازمان اختصاص داده گردیده که بناست در راستای حفظ، احیا، توسعه، بهره برداری، آب، خاک و آبخیزداری کارها را به نتیجه برسانیم.

وی پیگیری و پیشرفت پروژه های آبخیزداری را مهم دانست و در خصوص بحث حفاظت، اضافه کرد: قصد داریم مرز مستثنیات و اراضی ملی را که اولویت اصلی کمربند سبز است را تعیین و انجام داده و با کنترل و پایش آفات، سلامت عرصه های جنگلی و مرتعی را حفظ کنیم.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال در خصوص عملیات نهال کاری نیزمطرح کرد: از نهال های بومی منطقه جنگلی استفاده می گردد و برای اینکه انگیزه اقتصادی در میان مجریان طرح های مرتعداری، آبخیزداری و بیابان زدایی ایجاد گردد، قصد داریم به این مجریان، اجازه کشت گیاهان دارویی را نیز بدهیم.

این مقام مسئول توضیح داد: می خواهیم با آسیب هایی که بر اثر تغییر اقلیم به عرصه های منابع طبیعی کشور وارد گردیده است ،مبارزه و آنها را کنترل کنیم و می توان با کار گروهی و با یاری جوامع محلی و بر اساس ضوابط فنی و اجرایی تعیین و با داشتن یک برنامه منظم و خوب ، پوشش گیاهی کشور را گسترش داد.

غیبی با اشاره به تخصیص 200 میلیون دلاری از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در کشور گفت: سیاستی که قبلاً در سازمان بود کمتر به عملیات بیولوژیکی و بخش های دیگر توجه می شد.

وی خاطر نشان کرد: دیدگاه و سیاستی که رئیس سازمان برای تخصیص این اعتبار تحت عنوان آبخیزداری دارند، تمامی عملیات در این مدیریت جامع را شامل گردیده تا بتوانیم بازتاب این مدیریت در جامعه را به نحو احسن در راستای اهداف منابع طبیعی به منصه ظهور برسانیم.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال کشور با اشاره به سیاست سازمان جنگل ها و دولت تأکید کرد: طبق اصل 44 قانون اساسی برای کاهش تصدی گری دولت بخشی از فراوری نهال را به عهده بخش خصوصی گذاشته ایم.

وی در انتها در خصوص سرانه جنگل کشور گفت: سرانه جنگل کشور یک سوم شاخص جهانی است چرا که ایران دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک است.

غیبی رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال در جلسه شورای معاونین در لرستان با اشاره به پیگیری های رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص اخذ اعتبارات از محل صندوق توسعه ارزی گفت : حدود 700 میلیارد تومان به سازمان اختصاص داده گردیده که بناست در راستای حفظ ، احیا ، توسعه ، بهره برداری ، آب ، خاک و آبخیزداری کارها را به نتیجه برسانیم.

وی در خصوص عملیات نهال کاری نیز اظهار کرد: از نهال های بومی منطقه جنگلی استفاده می گردد و برای اینکه انگیزه اقتصادی در میان مجریان طرح های مرتعداری، آبخیزداری و بیابان زدایی ایجاد گردد، قصد داریم به این مجریان، اجازه کشت گیاهان دارویی را نیز بدهیم.

فضل الله کولانی مشاور رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: معمولا اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مواقع بحرانی در کشور استفاده می گردد ولی چون مسئله آب و آبخیزداری یک مساله مهم و بحرانی در میان جامعه است، سازمان توانسته است از این صندوق، بهره برداری لازم را انجام دهد.

وی مطرح کرد : مشارکت مردم در هر پروژه ای ضامن اجرا و پایداری آن پروژه بوده و این مسئله در حفاظت از منابع طبیعی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا مسائل مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی با زندگی جوامع محلی آمیخته است.

در ادامه این جلسه خدیش کارشناس دفتر ممیزی و حد نگاری سازمان جنگل ها نیز بر اهمیت و ضرورت اجرای طرح کاداستر در عرصه های جنگلی تاکید نمود و گفت: تاکنون طرح کاداستر در 30 میلیون هکتار از اراضی ملی کشور انجام گردیده است.

وی اضافه کرد: با انجام این فرایند دست رانت خواران و زمین خواران و معارضان از اراضی ملی کوتاه خواهد شد و مدیریت و ساماندهی این اراضی بهتر صورت می گیرد.

در ادامه این جلسه، شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گردیده طرح های آبخیزداری و هزینه اعتبارات تخصیص داده گردیده از محل توسعه ملی گفت: در 14 حوضه آبخیز عملیات اجرایی شامل عملیات مکانیکی ، بیولوژیکی ، حفاظت و حمایت مشتمل بر کاداستر ، گیاه پزشکی ، کمربند حفاظتی و آموزش و ترویج به منظور توانمندسازی جوامع محلی شروع گردیده است.

وی اضافه کرد: تاکنون پیشرفت فیزیکی پروژه های آبخیزداری 25 درصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تخصیص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید